مدیریت منو
 
شرح

هدف و وظایف سازمان

بالا بردن بهره وری تاسیسات عمومی شهر و ایجاد زمینه های استفاده مطلوب و بهینه از تأسیسات مذکور نظیر پارکها، میادین، باغهای عمومی، باغ کودکان، پارکینگ ها، مستحدثات و نظایر آن. به منظور افزایش رفاه عمومی.

سازمان برای نیل به اهداف مذکور با رعایت مقررات مربوطه اقدام به اجرای موضوعات و وظایف ذیل می نماید:

الف- ایجاد چشم انداز مطلوب از طریق زیباسازی به طرق زیر:

     1/الف- زیباسازی پارکها و باغهای عمومی مانند رنگ آمیزی و تزئین و گل آرایی.

     2/الف- ساماندهی و طراحی معابر در پارکها و باغهای عمومی.

     3/الف- آرایش و رنگ آمیزی و پیرایش جداول در معابر و پارکهای عمومی.

     4/الف- طراحی و ساخت تن دیس ها و یادمانها در میادین و پارکها در جهت تعظیم ارزشها و شعائر

     مذهبی، فرهنگی و ملی و همچنین در جهت تقریب حس زیبایی شناسی در شهروندان با رعایت     

     مقررات مربوط.

    5/الف- طراحی و جانمایی و احداث نمازخانه در پارکها، باغهای عمومی و میادین عمومی و          کمربندهای شهری.

    6/الف- طراحی و ساخت و ساز و نصب و بهسازی و بازسازی و نوسازی ایستگاههای اتوبوس با هدف تأمین رفاه مسافرین و شهروندان ضمن اهتمام کافی در زیبایی و هماهنگی آنها با محیط.

    7/الف- طراحی و احداث سرویس های عمومی و بهداشتی در پارکها، معابر، میادین و نگهداری و تجهیز در بهترین وجه ممکن.

    8/الف- طراحی و ساماندهی میادین عمومی، پارکها و معابر و بلوارها از طریق اصلاح دسترسی ها برای معلولین. تکمیل و اصلاح مبلمان شهری، بهبود روشنایی، تهیه وسایل رفاهی نظیر آبخوری ها، زباله دانها، میزهای پذیرایی، محل های خوراک پزی، تجهیز سکوهای استراحت و غیره.

    9/الف- نظارت بر طراحی و اجرای روشنایی و ساماندهی آن در میادین و پارکهای عمومی و معابر عمومی.

    10/الف- طراحی و اجرای فواره ها، آب نماها و نورپردازی آن و نظارت بر نورپردازی اماکن عمومی شهر در جهت زیباسازی فضاها.

    11/الف- طراحی و ساخت مبلمان شهری.

    12/الف- طراحی، جانمایی، ساخت کیوسکها و پانل های متحرک و قابل نصب موقت در معابر، میادین، پارکها و واگذاری آنها صرفاً در قالب اجاره محدود به زمان و یا محدود به مناسبت های مشخص نظیر برگزاری هفته های مختلف.

    13/الف- تهیه دستورالعمل جهت طاق و نصرت و چراغانی و رنگ آمیزی در سطح شهر توسط بخش عمومی و خصوصی و نظارت بر اجرای کامل آن.

    14/الف- تهیه دستورالعمل و نظارت در طراحی و اجراء نقاشی و رنگ آمیزی، الصاق آگهی بر در و دیوار شهر.

    15/الف- تهیه دستورالعمل و سیاست گذاری مناسب در جهت جلب مشارکت بخش خصوصی و عموم مردم در جهت زیباسازی شهر با تدوین و انتشار دستورالعمل ها و پیشنهادها.

    16/الف- تشویق بخش خصوصی برای راه اندازی موسسات شستشو و رنگ آمیزی نمای ساختمانهای مشرف به معابر و کمک به تشکیل آنها.

    17/الف- تدوین مقررات مربوط به پاکسازی و شستشوی نماها و شیشه های ساختمان ها و تاسیسات وابنیه های شهری و نظارت بر اجرای آن پس از تصویب در شورای شهر.

ب- ایجاد نظم و هماهنگی در نحوه و اجرای تبلیغات و تابلوهای شهری از طریق:

    1/ب- تهیه و اجراء مقررات مربوط به نوشتن مطالب و یا الصاق هرنوع نوشته و آگهی و تابلو برروی دیوارهای شهر با رعایت مقررات مربوط و موضوع انتشار آن برای اطلاع عمومی و نظارت بر اجراء آن پس از اخذ مصوبه.

    2/ب- ساماندهی تابلوهای خدماتی اعم از پزشکی، تجاری و غیره در سطح شهر.

    3/ب- طراحی و تهیه علائم و تابلوها و پانل های راهنمایی موردنیاز در سطح شهر و همچنین نصب و نگهداری و ترمیم و تنظیف آنها.

    4/ب- طراحی و تهیه و نصب تابلوها، پانل وماکت های تبلیغاتی در سطح شهر جهت واگذاری به بخش عمومی و خصوصی با رعایت ضوابط و مقررات ذیربط در قالب قرارداد.

ج- تدوین آیین نامه نامگذاری معابر، میادین، خیابانها، کوچه ها و کوی در حوزه شهری و همین طور تغییر نام آنها در راستای توصیه های شورایعالی انقلاب فرهنگی و دیگر مقررات مربوط به آن و اجرای آن پس از اخذ مصوبه (موضوع بند27 ماده 55 قانون شهرداریها).

د- تهیه نقشه راهنمای کامل و بهنگام شهر که در آن فواصل به کیلومتر و جای اماکن با درج نشانه ها به همراه کلید راهنمای استفاده از نقشه، مشخص شده باشد و تکثیر و در اختیار شهروندان و مسافرین قرار دادن آن.

ه- پلاک کوبی اماکن و منازل و معابر و درختان واقع در سطح شهر (معابر و پارکها).

و- اهتمام در توسعه آموزش عمومی برای افزایش درک عمومی از ضوابط و مقررات شهرنشینی و فرهنگ مربوط از جمله مقررات شهرداری و سازمانهای خدماتی و امور ترافیکی و نیز نحوه بهره برداری از وسایل و تجهیزات شهری به منظور ایجاد زمینه مشارکت عمومی از طریق:

    1/و- برنامه ریزی و هماهنگی با آموزش و پرورش جهت برگزاری کلاس های آموزشی برای مقاطع مختلف تحصیلی با پیشنهاد طرح درسهای مختلف.

    2/و- هماهنگی با صدا و سیما جهت تهیه و اجراء برنامه های رادیویی و تلویزیونی اعم از گفتگو، انیمیشن، تئاتر، فیلم تلویزیونی و یا سینمایی.

    3/و- انتشار پوسترها و بولتنهای راهنمایی کننده و آموزشی برای گروههای سنی مختلف.

    4/و- ایجاد فضاهای آموزشی و عملی و علمی در پارکها برای کودکان و نوجوانان به منظور فراهم آوردن زمینه بهره برداری برای موسسات و اشخاص ذیربط نظیر آمفی تئاتر و ...

    5/و- تشویق موسسات ذیربط جهت اجراء برنامه ها و مسابقات فرهنگی، هنری تشویقی برای عابران و رانندگان و بازدیدکنندگان در فضاهای متعلق به شهرداری وتریک مساعی با آنها در جهت برگزاری نمایشگاهها با آنها.

ز- تعیین میادین و اماکن و تجهیز آنها برای برگزاری روزبازارهای مختلف (مثل جمعه بازار کتاب) و غیره.

ح- ایجاد مراکز و محلهایی به منظور پرکردن مطلوب اوقات فراغت گروههای سنی مختلف در پارکها و میادین واماکن عمومی متعلق به شهرداری و استفاده بهینه از آنها:

   1/ح- ایجاد و تجهیز و نگهداری بخشی از پارکها و اماکن عمومی و خانه های محله به وسایل بازی کودکان و سرگرمیهای تفریحی و بازیهای فکری و بدنی به جهت شکوفایی استعدادهای کودکان، نوجوانان و گروههای سنی مختلف.

   2/ح- ایجاد و تجهیز و نگهداری محلهایی در پارکها، باغها و اماکن عمومی جهت نمایش فیلم های کارتونی و تئاترهای عروسکی.

   3/ح- ایجاد و تجهیز پارکهای عمومی به مجموعه هایی نظیر شهربازی، دوچرخه سواری تفریحی، اسکیت تفریحی، اتومبیلرانی تفریحی کودکان، قایقرانی تفریحی و نظائر آن با رعایت ضوابط و مقررات و رعایت کلیه اصول ایمنی.

   4/ح- تجهیز پارکهای عمومی به تالار، سالن، آمفی تئاتر برای برگزاری نمایشگاهها، جشنواره ها، از طریق واگذاری آنها بدون انتقال قطعی در قالب قراردادهای مصوب شهرداری.

   5/ح- تجهیز پارکها به میزهای بازی، بازی های کامپیوتری، زمین های ورزشی و نظایر آن جهت بهره برداری غیر حرفه ای توسط مردم، به منظور افزایش رفاه و استفاده بهتر از پارکها و فضاهای عمومی.

   6/ح- احداث تالار شهر برای برگزاری مراسم عمومی شهر و تجهیز و نگهداری و اداره آن.

   7/ح- تخصیص برخی از پارکها و بوستانهای عمومی به تفریحگاههای ویژه نظیر باغ پرندگان، باغ گلها و باغ غدیر (آموزشی-تفریحی) به منظور افزایش بهره دهی این فضاها.

   8/ح- احداث و اداره و نگهداری کتابخانه های مخصوص شهرداری.

   9/ح- احداث و اداره نگهداری ورزشگاههای مخصوص شهرداری.

ط- چنانچه اجرای هریک از بندهای فوق الذکر نیاز به اخذ مجوز از مراجع قانونی ذیربط داشته باشد سازمان موظف به اخذ مجوزهای مربوطه می باشد.